Benefity w biznesie pełnią istotną funkcję. Jednak błędem jest założenie, że fiskus tego nie zauważy. Błędem jest również szukanie skrótowych rozwiązań na formularzu podatkowym. No więc jak rozliczyć bony podarunkowe, żeby nie narazić się na problemy w urzędzie skarbowym? Już wyjaśniamy!
Vouchery i karty podarunkowe a podatek
W gruncie rzeczy przedsiębiorcy wolą wręczyć komuś bon jednego przeznaczenia, aniżeli podnieść wynagrodzenie. W związku z tym benefity dla pracowników są częścią honorarium. Tak sprawę widzą przepisy prawa. Może to być bon na darmowe dostawy towarów w konkretnym sklepie online albo voucher na taksówki. Mogą to być nawet komplety bonów dla całej rodziny. Na to, jak rozliczyć bony podarunkowe, dużo większy wpływ ma czas.
Otóż w momencie przekazania bonu zwiększa się przychód beneficjenta. To wydarzenie ze skutkiem podatkowym. Księgowi muszą zatem wiedzieć o takiej sytuacji i muszą ją uwzględnić w dokumentacji. Co ważne, rozliczenie bonów podarunkowych jest również zależne od sposobu ich zakupu. Rzecz dotyczy dodatków pozapłacowych w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, jak i środków bieżących firmy. Oba przypadki podlegają różnym procedurom rozliczeniowym.
Jak rozliczyć bony podarunkowe w Polsce?
Zacznijmy od ujęcia sprawy w podatku dochodowym od osób fizycznych. Tu wystarczy dodać wartość bonu jednego bądź różnego przeznaczenia do wynagrodzenia konkretnej osoby i na tej podstawie wyliczyć wartość podatku należnego za miesiąc, w którym taki benefit został wręczony. Z tym że, jeśli ma miejsce zakup bonu w ramach ZFŚS i kwota nie przekracza 1000 zł, obowiązuje zwolnienie podatkowe. Nadwyżka ponad 1000 zł podlega już opodatkowaniu. A jak to wygląda w związku z kosztami firmy?
No cóż, zakup określonego towaru i usług poprzez ZFŚS nie mieści się w kategorii kosztów uzyskania przychodów działalności gospodarczej. Natomiast wykorzystanie środków bieżących już spełnia warunki uprawniające do rozliczenia w tym zakresie. Istnieją jednak pewne kryteria, których trzeba przestrzegać. Audyt urzędu skarbowego może bowiem wykazać, że zakupione talony dla pracowników nie sprzyjają rozwojowi przedsiębiorstwa, a więc taki wydatek nie jest kosztem firmowym.
Suma summarum odpowiedź na pytanie „jak rozliczyć bony podarunkowe?” wymaga głębokiej analizy każdej sytuacji z osobna. Inaczej to wygląda w przypadku Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, a inaczej kosztów firmowych. Liczy się również moment wręczenia benefitu pracownikowi. Zaniedbania w tym zakresie mogą mieć kłopotliwe konsekwencje.